Jego odejście to ogromna strata nie tylko dla naszej uczelni, ale także dla środowiska akademickiego Krakowa i Małopolski, a także świata polskiej nauki i architektury. Druga część świętowania w „Kotłowni” była dla badaczy z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki okazją do przedstawienia swoich prac i projektów naukowych oraz ich znaczenia dla przemysłu. Jan Kazior przybliżył materiałooszczędną, energooszczędną i przyjazną dla środowiska technologię metalurgii proszków, dr hab. Michał Łach, prof. PK opowiedział o innowacjach w obiegu zamkniętym – wkładzie zespołu WIMiF w rozwój gospodarki cyrkularnej (współpraca z partnerami przemysłowymi dla zrównoważonej przyszłości – jak nasze innowacje wspierają partnerów przemysłowych), a dr hab. Agnieszka Łuszczak, prof. PK zaprezentowała „Badanie struktury hadronów w zderzaczach na LHC i EIC oraz wybrane zagadnienia z astrofizyki”.

Wspólne projekty i nagrodzone publikacje – rozwija się współpraca PK z krakowskim MPO

W 2023 została laureatką nagrody głównej XIII Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca.. Wyniki swoich badań zaprezentowała podczas ponad 30 konferencji naukowych o statusie zarówno ogólnopolskim jak i międzynarodowym, jest również autorką lub współautorką kilkunastu publikacji naukowych, opublikowanych w czasopismach z list ministerialnej JCR. Wyniki jej badań, prezentowane podczas konferencji, były kilkukrotnie wyróżnianie. Jej innowacyjne rozwiązania były doceniane również na forum międzynarodowym na targach i podczas wystaw wynalazków między innymi w Genewie, Zagrzebiu, Warszawie i Norymberdze (łącznie 14 medali i wyróżnień). Jest współtwórczynią 7 zgłoszeń patentowych.

W zdrowym ciele zdrowy duch. Studenci PK to wiedzą

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w piątek 24 lutego 2023 r. 12 na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Msza pogrzebowa odprawiona została w kaplicy, którą Profesor czy plinko to oszustwo zaprojektował. W ostatniej drodze towarzyszyli Mu rodzina, przyjaciele, liczni wychowankowie, współpracownicy m.in. Z Politechniki Krakowskiej, władze samorządowe i kościelne.

Projekt został zrealizowany we współpracy z firmą ABB w ramach 7. Autorka rozwiązania zapewniła w czasie gali, że pracuje udoskonaleniem protezy i już zaplanowała ulepszenia dla projektu. Gala Środowiska Studenckiego FUT odbyła się 14 października. Już po raz kolejny poznaliśmy ambitnych i kreatywnych studentów – laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Kół Naukowych „KoKoN”.

Podczas pierwszego spotkania przedstawicieli TUPMO Forum w Krakowie został wybrany przewodniczący Komitetu Sterującego. Funkcję tę będzie pełnił Waldemar Dzienisz. Tym samym pierwszym liderem Forum została Politechnika Gdańska. Ciekawy wątek podjęła podczas warsztatów grupa studentów z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.

Politechnika i Mostostal Kraków łączą siły – dla rozwoju w Polsce energetyki jądrowej i innowacji w budownictwie

– Będą dla nas bodźcem do dyskusji, a w niej podpowiedzią jak może wyglądać nasze miasto w przyszłości. Projekty studentów Politechniki to wiele bardzo cennego dla nas materiału w kontekście dużego wyzwań, które mamy z dobczyckim Rynkiem. Przygotowujemy się do jego rewitalizacji, ale na drodze ewolucji, konsultacji społecznych, a nie rewolucji –  mówił na Politechnice burmistrz Dobczyc Tomasz Suś. I zapowiadał, że nawet te śmiałe pomysły, takie jak np.

Programy dotyczące umiędzynarodowienia szkół doktorskich, jak STER NAWA czy PROM. W przypadku pierwszego z programów, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej oferuje instytucjom, które prowadzą szkoły doktorskie, pakiet wsparcia systemowego na okres 3 lat, które ma wspomóc m.in. Doskonalenie jakości kształcenia w szkołach doktorskich oraz jakości badań naukowych prowadzonych przez doktorantów poprzez wykorzystanie międzynarodowych doświadczeń w tym zakresie, a także zwiększenie mobilności międzynarodowej doktorantów. Z kolei celem programu PROM jest stworzenie mechanizmu wsparcia finansowego programów wymiany stypendialnej, adresowanych do doktorantów i kadry akademickiej. Programy te umożliwiać będą wzięcie udziału w krótkich formach kształcenia (trwających od 5 do 30 dni), aby podnieść kompetencje i kwalifikacje.